صحبت در مورد پریود با کودکان

توضیح پریود برای کودکان

4.3/5 - (13 امتیاز)

توضیح پریود برای کودکان

توضیح پریود برای کودکان به چه شکلی مناسب تر است؟ چگونه پریود را به دخترم توضیح دهم؟ پنبه ریز در این مقاله در نظر دارد پمعقوله توضیح پریود را به شکل کامل مورد بررسی قرار دهد.

مقاله پیشنهادی: توضیح پریود برای کودکان

چه زمانی باید توضیح پریود برای کودکان را شروع کنم؟

 

صحبت کردن در مورد پریودها نباید در یک سن خاص باشد. شما می توانید، گفتگو را زود شروع کنید و به تدریج درکی در باره این موضوع در او ایجاد کنید.
به عنوان مثال، اگر کودک چهار ساله شما یک تامپون ببیند و از شما بپرسد که من چه کار می‌کنم، می‌توانید بگویید: «زن‌ها هر ماه کمی از اندام تناسلی‌شان خونریزی می‌کنند، به این می‌گویند قاعدگی. بدن در حال آماده شدن برای نوزاد است. تامپون خون را می گیرد تا وارد لباس زیر نشود.
در طول سال ها، زمانی که فرزندتان آماده است، می توانید اطلاعات بیشتری ارائه دهید.
اگر کودک شما در مورد پریود سوال نمی پرسد، می توانید آنها را مطرح کنید. در سن 6 یا 7 سالگی، اکثر کودکان می توانند اصول اولیه مراحل را درک کنند. یک لحظه طبیعی برای صحبت در مورد آن پیدا کنید.

مقاله برتر: ورزش در پریودی

 • وقتی کودکان در مورد بلوغ یا تغییرات بدن می پرسند.
 • اگر کودک شما بپرسد که نوزادان از کجا می آیند.
 • اگر از فروشگاه پد یا تامپون می‌خرید.
 • از کودکتان بپرسید که آیا از قاعدگی اطلاع دارد یا خیر.

سپس می توانید اطلاعات اولیه را به اشتراک بگذارید، مانند: وقتی دختری بالغ می شود، بدنش تغییر می کند تا وقتی بزرگ شد بچه دار شود. بخشی از آن آماده کردن مکانی برای رشد کودک در درون مادر است. محل رشد کودک رحم نامیده می شود. هر ماه دیواره رحم برای نوزاد آماده می شود. اگر نوزاد نباشد، دیواره رحم جدا شده و مقداری خون جریان می یابد. خون از واژن زن خارج می شود. اگر بچه دارید، بدن هر ماه یک دیوار جدید می‌سازد.

این مقاله را هم بخوانید: آیا زنان حامله پریود می شوند؟

چگونه با دخترم راجب به پریود صحبت کنم؟

 

چگونه با دخترم راجب به پریود صحبت کنم؟

 

آنچه در مورد توضیح پریود برای کودکان صحبت می کنید به سن و سطح رشد کودک شما بستگی دارد. در اینجا چند سوال وجود دارد که اکثر کودکان دارند:
اکثر خانم ها چه زمانی پریود می شوند؟
اکثر دختران اولین قاعدگی خود را بین 10 تا 15 سالگی تجربه می کنند. میانگین سنی 12 سال است، اما بدن هر زنی برنامه خاص خود را دارد.
سن کاملی برای پریود شدن یک دختر وجود ندارد، اما چند سرنخ وجود دارد که نشان می دهد چه زمانی پریود او شروع می شود. به طور کلی، دختران حدود دو سال پس از شروع رشد سینه‌هایشان، قاعدگی شان شروع می‌شود. یکی دیگر از علائم ترشحات واژن است که یک دختر می تواند آن را در لباس زیر خود ببیند یا احساس کند. این ترشحات معمولاً حدود 6 ماه تا یک سال قبل از اولین قاعدگی دختر شروع می شود.

پیشنهاد سردبیر: فواید پریود شدن

اولین پریود معمولا از حدود ۱۲ سالگی شروع می‌شود، اما شروع پریود از ۸ سالگی هم امکان پذیر است. به همین دلیل بحث در مورد این موضوع با کودکمان و صحبت در مورد پریود با کودکان بسیار مهم است.

صحبت در مورد پریود با کودکان می‌تواند چالش برانگیز باشد. در این مطلب تلاش می‌کنیم تا بهترین راه توضیح مسئله پریود را برای کودکان بیان کنیم.

مقاله پیشنهادی سایت: درمان درد پریودی

سوالاتی که کودکان درباره پریود می پرسند

قاعدگی می تواند یک مکالمه پیچیده باشد. اما کودک شما باید قبل از اولین قاعدگی بداند که در بدنش چه می گذرد وشما باید توضیح پریود برای کودکان را به شکل جامع شروع کنید. برخی از چیزهایی که کودک شما نیاز دارد و می خواهد بداند عبارتند از:

 • پریود چیست و هر چند وقت یکبار پریود اتفاق می افتد؟
 • چقدر خونریزی اتفاق می افتد و خونریزی چند روز طول می کشد.
 • آیا قاعدگی درد دارد؟
 • چه چیزی باید برای پریود خود استفاده کنند – پد، شورت ضد قاعدگی، تامپون یا فنجان قاعدگی.
 • نحوه استفاده و دور انداختن پد و تامپون یا نحوه استفاده از شورت یا فنجان قاعدگی.
 • اگر دوره قاعدگی آنها دور از خانه باشد – برای مثال در مدرسه یا اردو چه باید کرد.
 • آیا آنها می توانند این دوره را شنا کنند؟

مقاله پنج ستاره: حمام در پریودی

اگر کودک شما تمایلی به گفتن قاعدگی به شما ندارد، ممکن است بزرگسال مورد اعتماد دیگری وجود داشته باشد که با او راحت باشد. اگر  فکر می کنید فرزندتان ترجیح می دهد با یک زن صحبت کند، ممکن است بخواهید از خاله، خواهر بزرگتر یا دوست کمک بخواهید.

 

توضیح پریود برای کودکان با ایجاد آمادگی عملی برای پریودی

کودک شما به نوار بهداشتی، زیر شلواری ضد پریود، تامپون و/یا فنجان قاعدگی نیاز دارد. قبل از اینکه فرزندتان اولین بار پریود شود، بهتر است به او نشان دهید:

 • پدها، شلوارهای ضد دوره، تامپون ها و فنجان ها چه شکلی هستند.
 • نحوه استفاده از پد، زیر شلواری ضد دوره، تامپون و فنجان.
 • نحوه دور انداختن پدها و تامپون ها، یا شستشوی زیر شلوارهای ضد دوره.
 • چگونه فنجان قاعدگی را تمیز کنیم.
 • ممکن است بخواهید به فرزندتان پیشنهاد دهید پد، شلوار زیر، تامپون یا فنجان همراه داشته باشد. به عنوان مثال، آنها می توانند مقداری را در یک کیف کوچک
 • در کیف مدرسه و کیف ورزشی خود نگه دارند.

این نوشتار می تواند برایتان مفید باشد: پریود مردانه

 

پد، شلوار زیر، تامپون یا فنجان قاعدگی؟

احتمالاً برای کودک شما آسان‌تر است که قبل از امتحان کردن تامپون یا فنجان قاعدگی، با پد یا زیرشلواری ضد پریود شروع کند. کودک شما در هر سنی می تواند از تامپون و فنجان استفاده کند، اما عادت کردن به آنها ممکن است کمی زمان و تمرین طول بکشد.

مقاله مفید: پریودی در سفر

 

پیگیری پریوده فرزند

برای فرزندتان خوب است که دوره های قاعدگی خود را با یک برنامه، تقویم یا دفتر خاطرات پیگیری کند. اگر دوره های قاعدگی فرزندتان نسبتاً منظم است، یک برنامه یا تقویم می تواند به کودک شما کمک کند تا بداند چه زمانی احتمالاً پریود او می آید. به این ترتیب کودک شما می تواند برای چیزهایی مانند خوابیدن، اردوهای مدرسه یا کارناوال های شنا آماده شود.

 

علائم اولین پریود دختران

با نزدیک شدن به دوره قاعدگی کودک شما ممکن است علائم فیزیکی مختلفی از جمله درد سینه، آکنه و موهای چرب را تجربه کند. کودک شما ممکن است معده درد داشته باشد، حالت تهوع داشته باشد یا اسهال داشته باشد.
دردهای قاعدگی و علائم مرتبط با آن شایع هستند. اگر کودک شما قبل یا در طول قاعدگی شکم، کمر یا پا درد داشته باشد، کودک شما ممکن است موارد زیر را امتحان کند:

 • مصرف مسکن ها.
 • یک بطری آب گرم را کف شکم او بگذارید.
 • پیاده روی یا سایر ورزش های سبک.
 • خوردن وعده های غذایی کم حجم (برای کاهش نفخ و درد معده).
 • استراحت و تمدد اعصاب، به خصوص در حالتی که پاهای خود را بالا آورده اید، یا به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید.
 • زیر شکم را به آرامی ماساژ دهید.
 • نوشیدنی های گرم مانند شیر گرم یا چای گیاهی.

توصیه می شود این نوشتار را مطالعه کنید: علت جلو افتادن پریود

 

خلق و خوی قبل و در طول قاعدگی شما تغییر می کند

بسیاری از افراد در طی چند روز اول پریود یا قبل از آن دچار نوسانات خلقی می شوند. این تغییرات ممکن است شامل حرکت کمتر یا احساسات بیشتر یا احساس خشم، اضطراب یا افسردگی باشد.
این می تواند برای فرزند شما و سایر اعضای خانواده دشوار باشد. برای هر کسی می‌تواند به راحتی از حریم خصوصی فرزند خود و دیگران در این مدت چشم پوشی کند.
اگر وضعیت فرزندتان تغییر کرد و باعث مشکلات یا مشکلاتی در زندگی روزمره شد، ممکن است بخواهید به یک متخصص بهداشت، مانند پزشک عمومی مراجعه کنید.

 

دوره های اضافی و الزامات

قاعدگی می تواند به ویژه برای جوانان با نیازهای اضافی و والدین آنها چالش برانگیز باشد. اگر کودک شما دارای ناتوانی ذهنی متوسط ​​یا شدید است، ممکن است متوجه نشود که چرا بدن و خلق و خوی او در حال تغییر است.
فرزند شما هنوز باید در مورد دوره ها و دوره ها به روشی که بتواند آن را درک کند، بیاموزد. پزشک عمومی یا سایر متخصصان بهداشتی که در مراقبت از کودک شما نقش دارند می توانند منابع و کتاب ها و وسایل کمک بصری را توصیه کنند که می توانید با کودک خود استفاده کنید. همچنین می توانید با مدرسه فرزندتان در مورد حمایت صحبت کنید

صحبت در مورد پریود با کودکان را کم‌کم ولی از زمانی که سن کودک کم است شروع کنید.

هرچه زودتر صحبت با کودک خود در مورد تغییراتی که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد را شروع کنید، بهتر است.

برای یک صحبت کامل برنامه‌ریزی نکنید در عوض یک سری مکالمه کوتاه آماده کنید.

اگر کودک شما سوالاتی در مورد پریود می‌پرسد، صریح و صادقانه به آنها پاسخ دهید و در صورتی که کودک سوالی نمی پرسد، شما سعی کنید کم‌کم این موضوع را بیان کنید و توضیح دهید.

بهتر است اول با پرسیدن سوالاتی از کودک خود، از آنچه فرزندتان در مورد بلوغ می‌داند آگاه شوید و سپس هرگونه اطلاعات غلط که او از افراد مختلف با کنجکاوی متوجه شده است را اصلاح کنید.

از آموزش‌های مربوط به مسائل جنسی که فرزند شما در مدرسه می‌آموزد، آگاه باشید. اگر کودک شما علاقه‌ای به صحبت کردن در مورد این مسائل نشان نداد، منصرف نشوید.

کودک شما باید درباره‌ حقایق مربوط به چرخه قاعدگی و تمام تغییرات دوره بلوغ آگاهی داشته باشد. صحبت با کودک می‌تواند به از بین بردن اضطراب‌ او کمک کند.

مکالمه‌های شما و فرزندتان در مورد قاعدگی، می‌تواند زمینه را برای گفتگوهای آینده در مورد آشنایی با جنس مخالف و رابطه جنسی فراهم کند.

زیست شناسی قاعدگی مهم است، اما کودکان معمولا علاقه دارند اتفاقی که عملا رخ می‌دهد را متوجه شوند.

مثلا دوست دارند بدانند چه زمانی پریود اتفاق می‌افتد، چه حسی خواهند داشت و وقتی زمان آن فرا می‌رسد چه کاری باید انجام دهند.

برخی از سوالاتی که شما باید برای کودک خود توضیح دهید:

قاعدگی چیست؟

قاعدگی یعنی بدن از نظر جسمی آماده باردار شدن است.

در نیمه اول چرخه قاعدگی، سطح هورمون‌ها افزایش می‌یابد و باعث می‌شود پوشش داخلی رحم ضخیم شود.

در صورت حاملگی، این پوشش جنین را تغذیه می‌کند و در صورتی که جنینی وجود نداشته باشد، پوشش ضخیم رحم از طریق واژن ریخته می‌شود و پریود اتفاق می‌افتد.

چه زمانی پریود شروع می‌شود؟

هیچ کس نمی‌تواند زمان پریود را به صورت دقیق تشخیص دهد. اما معمولا پریود حدود دو سال پس از شروع رشد سینه‌ها آغاز می‌شود.

چه مدت طول می‌کشد؟  چند دوره اول احتمالاً پریود سبک خواهد بود و فقط چند لکه خون وجود دارد.  بیشتر دوره ها از سه تا پنج روز طول می کشد، اما بین دو تا هفت روز طبیعی است.

آیا پریود شدن دردناک است؟ 

گرفتگی در ناحیه شکم یا کمر یا حساسیت سینه‌ها درست قبل و در طول دوره پریود طبیعی است.  همچنین سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و اسهال نیز ممکن است احساس شود.

اما ورزش مرتب، حمام با آب گرم و کیسه آب گرم می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند.

باید چکار کنم؟

نحوه استفاده از نوار بهداشتی، تامپون و کاپ قاعدگی و اهمیت تعویض منظم آن‌ها را برای کودک توضیح دهید.

در سرویس بهداشتی انواع محصولات بهداشتی قاعدگی را قرار دهید.

کودک خود را تشویق کنید تا با آزمایش محصولات مختلف، مناسب‌ترین محصول را برای استفاده، پیدا کند.

آیا همه متوجه می‌شوند که من پریود هستم؟

توضیح دهید که نوار بهداشتی، از زیر لباس قابل مشاهده نیست.

به او آموزش دهید که همیشه در کیف خود، نوار بهداشتی به همراه داشته باشد.

به فرزند خود یادآوری کنید هنگامی که یکی از دوستانش پریود می‌شود، نگران نشود.

به او توضیح دهید که ممکن است دوره قاعدگی او با دوستانش متفاوت باشد‌.

چگونه پریود خود را جلو بیاندازیم؟

عادت ماهانه نامنظم در نوجوانان طبیعی است.

ممکن است پس از شروع پریود، شش سال یا بیشتر طول بکشد تا چرخه قاعدگی منظم شود.

چرخه قاعدگی به طور متوسط ​​۲۸ روز طول می کشد. (طول دوره از روز اول یک قاعدگی تا روز اول قاعدگی بعدی حساب می شود.)

چرخه قاعدگی در نوجوانان جوان می‌تواند از ۲۱ تا ۴۵ روز باشد، اما چرخه‌های طولانی‌تر نیز در چند سال اول پس از شروع قاعدگی طبیعی است.

به کودک خود بیاموزید که چگونه دوره‌ها را در یک تقویم یا با استفاده از یک برنامه دنبال کند تا از زمان پریود بعدی خود آگاه باشد.

پیگیری دوره‌ها همچنین می‌تواند به پزشک کودک شما در شناسایی هرگونه اختلال قاعدگی یا سایر مشکلات سلامتی کمک کند.

اگر موارد زیر را در کودک خود مشاهده کردید، برای او وقت معاینه پزشکی بگیرید:

۱- اگر تا ۱۵ سالگی یا در طی سه سال از شروع رشد سینه‌ها، قاعدگی شروع نشده است و یا سینه‌ها تا ۱۳ سالگی شروع به رشد نکردند.

۲- بعد از شروع قاعدگی سه ماه پریود نشده باشد.

۳- طول دوره‌ها غیر طبیعی باشد.

۴- بی‌نظمی، درد غیر عادی و خون‌ریزی شدید در دوره‌ها

۵- خون‌ریزی بین دوره‌ها

۶- احساس بیماری و تب پس از استفاده از نوار بهداشتی‌

تغییرات مرتبط با بلوغ می‌تواند کمی ترسناک باشد.  به کودک خود اطمینان دهید که احساس ترس نسبت به قاعدگی امری طبیعی است، اما جای نگرانی بیش از حد نیست و شما برای پاسخ به سوالاتش، کنار او هستید.

 

آیا باید اولین قاعدگی دخترتان را جشن بگیرید؟

اولین قاعدگی دختر شما مرحله مهمی در زندگی اوست. تجربه او از آن می تواند دیدگاه او را در مورد بدنش برای سال های آینده تغییر دهد. در این راستا، لازم است که اولین قاعدگی او با مراقبت، مثبت اندیشی و اطمینان همراه شود.

منابع:

panberes.com

https://raisingchildren.net.au/pre-teens/development/periods-hygiene/periods

 

توضیح پریود برای کودکان شاید در ابتدا سخت باشد اما در نهایت باید این موضوع را برای کودک مان تشریح کنیم. ممنون که تا پایان این نوشتار با پنبه ریز همراه بودید.

 

 

یک پاسخ

 1. عالیییییییییییییی بود ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🌼💥🌷♥️♥️♥️♥️♥️😘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *