فاز فولیکولار

فاز فولیکولار

3.4/5 - (17 امتیاز)

فاز فولیکولی یا فولیکولار طولانی ترین مرحله در چرخه قاعدگی است که از روز اول قاعدگی تا زمان تخمک گذاری طول می کشد و تخمک آزاد می شود. این مرحله حیاتی در تشکیل تخمک قبل از لقاح است (به معنی رابطه جنسی نفوذی) و از 11 تا 27 روز طول می کشد. در اینجا به آنچه در طول فاز فولیکولار رخ می دهد، مدت زمان آن و تفاوت آن با سایر مراحل چرخه قاعدگی می پردازیم.

 

مقاله پیشنهادی سردبیر: مقدار خون پریودی

 

فاز فولیکولار چیست؟ این بخش از چرخه قاعدگی در اولین روز قاعدگی اتفاق می افتد و تا زمان تخمک گذاری ادامه می یابد. در فاز فولیکولار، بدن، استروژن (هورمون) بیشتری تولید می کند و آن را برای آزاد شدن تخمک آماده می کند.
به طور خاص، فاز فولیکولار با ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) تعریف می شود. هنگامی که FSH به تخمدان ها، اندام های ذخیره کننده تخمک زنان می رسد، شروع به آماده سازی برای آزادسازی تخمک می کنند که به نام تخمک گذاری نیز شناخته می شود.
بدن همزمان چندین تخمک تولید می کند، حتی اگر در مراحل مختلف رشد باشند. به طور خاص، تخمک ها در داخل فولیکول ها، که کیسه های پر از مایع هستند، رشد می کنند.

 

 

 

4 مرحله از چرخه قاعدگی

 

4 مرحله از چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی به چهار مرحله اصلی تقسیم می شود که با چندین رویداد مهم تعریف می شود:

مرحله قاعدگی

چرخه قاعدگی با آزاد شدن یک تخمک بارور نشده شروع می شود که به آن قاعدگی نیز می گویند. در این مرحله سطح هورمون ها کاهش می یابد و ببافت ها و خون از بدن آزاد می شود. علائم PMS اغلب در این مرحله رخ می دهد.

فاز فولیکولار

اولین روز پریود یک زن، شروع فاز فولیکولار است: هورمون های بدن با تخمدان ارتباط برقرار می کنند، در تخمدان از 5 تا 20 تخمک شروع به رشد می کند که هر کدام در داخل فولیکول خود قرار دارند. بزرگترین و قوی ترین تخمک بالغ می شود، در حالی که بقیه با بدن ادغام می شوند.

 

برای درمان درد پریودی این نوشته را مطالعه کنید.

 

فاز فولیکولار در مقابل لوتئال

 

فاز فولیکولار در مقابل لوتئال

این فاز بین 11 تا 27 روز طول می کشد، به شکل میانگین 16 روز. فاز لوتئال 11 تا 17 روز طول می کشد، به شکل میانگین 13 روز.
این دو فاز اصلی بر اساس عناصری که آنها را تعریف می کنند نامگذاری شده اند: فاز فولیکولی حول بلوغ تخمک در یک فولیکول می چرخد، در حالی که فاز لوتئال شامل تبدیل فولیکول به جسم زرد است.
چه زمانی فاز فولیکولی به فاز لوتئال تغییر می کند؟ زمانی که فولیکول تخمک را آزاد می کند و تبدیل به جسم زرد می شود.

 

سر دبیر مطالعه مقاله فوق را توصیه می کند: تا چند سالگی پریود می شویم؟

 

 

طولانی شدن فاز فولیکولار

 

طولانی شدن فاز فولیکولار

فاز فولیکولار معمولا طولانی ترین قسمت چرخه قاعدگی است. همچنین نامطمئن ترین مرحله نیز همین فاز است. از روز اول پریود شروع می شود و با تخمک گذاری به پایان می رسد.
میانگین مدت فاز فولیکولی 16 روز است. اما بسته به سیکل شما، می تواند از 11 تا 27 روز طول بکشد.
مدت زمان فاز فولیکولی بستگی به مدت زمان تشکیل فولیکول غالب دارد. هنگامی که فولیکول به آرامی بالغ می شود، این مرحله بیشتر طول می کشد. در نتیجه کل سیکل قاعدگی شما طولانی تر می شود.
طولانی شدن فاز فولیکول به این معنی است که فرآیند تخمک گذاری در بدن بیشتر طول می کشد. استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری می تواند فاز فولیکولی را افزایش دهد. سطوح پایین ویتامین D نیز با طولانی شدن فاز فولیکولی مرتبط است.
زنانی که فاز فولیکولی طولانی مدت دارند، به اندازه زنانی که فاز فولیکولی از نظر آماری طبیعی دارند، احتمال بارداری دارند. داشتن یک سیکل طولانی نباید بر باروری شما تأثیر بگذارد.

دلایل طولانی شدن فاز فولیکولار

  • پریودهای سنگین.
  • کنترل بارداری.
  • کمبود ویتامین D.

نوشته منتخب: پریود از چند سالگی شروع میشود؟

 

مرحله فولیکولار کوتاه

 

مرحله فولیکولار کوتاه

یک فاز کوتاه‌تر می‌تواند بر شانس باردار شدن فرد تأثیر بگذارد. این ممکن است به دلیل تغییرات در سطح هورمون باشد که می تواند باعث شود فولیکول سریعتر از تخمک بالغ شود. همچنین می تواند منجر به آزاد شدن زودرس تخمک و کاهش احتمال بارداری شود. فاز فولیکولی یک زن می تواند در اواخر سی سالگی کوتاه شود. اغلب نشانه نزدیک شدن به یائسگی است.

مقاله پیشنهادی: علت جلو افتادن پریود

هورمون ها و چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی پیچیده است و توسط غدد مختلف و هورمون هایی که این غدد تولید می کنند کنترل می شود. ساختار مغزی به نام هیپوتالاموس باعث می شود که غدد فوق کلیوی مواد شیمیایی خاصی تولید کنند که باعث می شود تخمدان ها، هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون را تولید کنند. چرخه قاعدگی یک سیستم بیوفیدبک است، به این معنی که هر ساختار و غده تحت تأثیر فعالیت سایرین قرار می گیرد.

 

پریود مردانه چیست؟

 

دمای فاز

ردیابی دمای پایه بدن می تواند به شما کمک کند تا بفهمید در کدام روزهای ماه شانس بیشتری برای بارداری دارید. دمای پایه بدن شما پایین ترین دمایی است که بدن شما در آن استراحت می کند.
برای اندازه گیری دمای پایه بدن خود، یک دماسنج در کنار تخت خود قرار دهید و هنگام بیدار شدن از خواب، قبل از بلند شدن از رختخواب، دمای بدن خود را اندازه بگیرید. این کار باید هر روز صبح در ساعت مشخصی انجام شود.
در طول فاز فولیکولی، دمای پایه بدن باید بین 97.0 تا 97.5 درجه فارنهایت (36 درجه سانتیگراد) باشد. در طول تخمک گذاری، درجه حرارت بالا می رود و در مرحله لوتئال بالا می ماند که پایان فاز فولیکولی را تایید می کند.

سوالات متداول

در این قسمت می خواهیم به برخی از سوالات شما کاربران گرامی پاسخ دهیم.

 

آیا امکان باردار شدن در فاز فولیکولی وجود دارد؟

آیا می توان در فاز فولیکولی باردار شد؟ اگر در اواخر فاز فولیکولی رابطه جنسی دارید، اشتباه نکنید: هنوز هم می توانید باردار شوید! اسپرم تا مرحله لوتئال دوام می آورد (در واقع، معمولاً سه روز یا 72 ساعت طول می کشد)، به این معنی که حتی پس از تخمک گذاری نیز می تواند قوی بماند.

 

فاز فولیکولی چه روزی است؟

فاز فولیکولی معمولا طولانی ترین قسمت چرخه قاعدگی است. همچنین متغیرترین مرحله است. از روز اول قاعدگی شروع می شود و با تخمک گذاری به پایان می رسد. میانگین مدت فاز فولیکولی 16 روز است.

در مرحله فولیکولی چه احساسی دارید؟

بیشتر زنان در مرحله فولیکولی نسبت به سایر مراحل چرخه قاعدگی احساس انرژی و شادی بیشتری دارند. این زمانی است که هورمون لوتئینه کننده شروع به تحریک تخمک گذاری می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که میل جنسی را در زنان افزایش می دهد. و تحمل دردهای بزرگ.

 

چگونه فاز فولیکولی را بهبود دهیم؟

غذاهایی مانند آووکادو، سبزیجات (به ویژه جلبک ها و سایر سبزیجات دریایی)، و مقادیر کمی پروتئین حیوانی ارگانیک در ساختن سیستم شما برای مرحله بعدی چرخه شما مفید خواهند بود. آن مرحله فولیکولی است. اکنون زمان شما برای کاهش واقعی التهاب است.

 

جمع بندی

به گزارش پنبه ریز، فاز فولیکولار مرحله ای از چرخه قاعدگی است که بدن شما برای آزاد کردن تخمک آماده می شود. این یک فرآیند ضروری برای بارداری است. هنگامی که تخمک آزاد می شود، فاز فولیکولی کامل در نظر گرفته می شود. برای بسیاری از زنان، این معمولاً در اواسط اولین روز یک پریود و اولین روز پریود بعدی اتفاق می افتد.
چرخه های قاعدگی از یک الگوی کلی پیروی می کنند، اما چرخه های قاعدگی در زنان از نظر طول و مدت متفاوت است. اگر سیکل خود را دنبال می کنید و فکر می کنید تخمک گذاری ندارید، وحشت نکنید. با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند مشکلات احتمالی مو یا هر مرحله از چرخه شما را تشخیص دهند.

منبع:

https://www.qld.gov.au/health/staying-healthy/men-women/women/menstruation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *