پریود مردانه

4.2/5 - (522 امتیاز)

 

هر خانمی معمولا در مورد اینکه زمان مخصوص ماهش چقدر می‌تواند سخت باشد، آگاهی دارد. اما نکته‌ای که اکثر خانم‌ها نمی‌دانند این است که مردها هم می‌توانند تغییرات ترشح هورمونی را تجربه کنند. اگرچه مردان خونریزی ندارند و علائم مشابه خانم‌ها را تجربه نمی‌کنند، با این حال تغییرات هورمونی می‌تواند اثرات قابل توجهی در خلق و خوی مردان داشته باشد.

برخی آن را پریود مردانه می‌نامند، بعضی هم به آن سندرم مردانه تحریک پذیر یا Irritable Male Syndrome(IMS) می‌گویند، در هر صورت این دوره علائمی کاملاً شبیه به PMS خانم‌ها دارد.

آیا پسرها سیکل قاعدگی دارند؟

مردان هنگامی که دچار عدم تعادل هورمونی می شوند، علائم مشابه زنان را تجربه می کنند. بسیاری از آنها شبیه به چرخه قاعدگی زنان هستند، از جمله خستگی، گرفتگی عضلات، افزایش حساسیت و هوس. طبق یک مطالعه، حدود 26 درصد از مردان این دوره های منظم مردانه را تجربه می کنند. مردان چرخه هورمونی دارند.

پیشنهاد سر دبیر: علت جلو افتادن پریود

 

چه عواملی باعث IMS می‌شود؟

 

IMS ظاهرا نتیجه به هم خوردن تعادل هورمونی به خصوص هورمون تستوسترون است. اما مدارک پزشکی در مورد IMS وجود ندارد.

تستوسترون نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی مردان دارد و بدن آن‌ها برای تنظیم این هورمون تلاش می‌کند. اما عوامل غیر مرتبط با IMS می‌تواند باعث تغییر سطح هورمون تستوسترون شود. این تغییر در سطح تستوسترون باعث به وجود آمدن علائم غیرعادی می‌شود.

عواملی که می‌توانند بر سطوح هورمونی تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • سن (سطح تستوسترون مرد از سن 30 سالگی شروع به کاهش می کند)
 • فشار
 • تغییر در رژیم غذایی یا وزن
 • بیماری
 • کمبود خواب
 • اختلالات اشتها

مقاله پیشنهادی: مقدار خون پریودی

 

علائم IMS

 • خستگی
 • گیجی
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • عزت نفس پایین
 • میل جنسی پایین
 • اضطراب
 • حساسیت بیش از حد

برخی از این علائم ممکن است نتیجه پایین بودن  سطح تستوسترون باشد. سطح تستوسترون به طور طبیعی در نوسان است، اما سطوح بسیار پایین می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیر شود:

 • کاهش میل جنسی
 • مشکلات رفتاری و خلقی
 • افسردگی

پیشنهاد می شود مقاله ی تا چند سالگی پریود می شویم را مطالعه کنید.

پریود مردانه از چند سالگی شروع میشود؟

 

از آنجا که معمولا علت پریود مردانه کاهش سطح تستوسترون است اوج مشاهده علائم پریود مردانه، در سنین بین 45 تا 50 سال است. البته فراموش نکنید که اگر علائم آن بسیار طولانی شود نیاز است که برای درمان به پزشک مراجعه کرد.همچنین برای اینکه بدانید از چه سنی پریود می شویم توصیه می شود مقاله ی پریود از چند سالگی شروع میشود؟ را مطالعه کنید.

 

درمان پریود مردانه

در صورت تداوم علائم IMS، حتما به پزشک مراجعه کنید. این یک بیماری قابل تشخیص و قابل درمان است.

مردان میانسال ممکن است با شروع کاهش سطح طبیعی تستوسترون علائمی را تجربه کنند که در اصطلاح آندروپوز نامیده می‌شود، گاهی هم به عنوان یائسگی مردانه شناخته می‌شود.

برای کاهش درد پریود می توانید مقاله ی مربوط به درمان درد پریود را مطالعه کنید.

 

خون پریود مرد از کدام قسمت خارج می‌شود؟

 

خونریزی از اندام تناسلی مردانه معمولا نتیجه انگل یا عفونت است و باید در اسرع وقت برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. در حقیقت مردان هنگام موضوعی که به آن پریود مردانه اتلاق می‌شود، خونریزی تجربه نخواهند کرد و صرفا نوسانات هورمونی باعث به وجود آمدن پریود مردانه می‌شود.

هچنین باید بدانید، حمام در دوران پریود بسیار مهم است.

 

نوار بهداشتي پریود مردانه چیست؟

 

نوار بهداشتی مردانه با عنوان‌هایی مانند پد محافظت کننده در بازارهای بین‌المللی وجود دارد که متناسب با آناتومی بدن مردان طراحی شده است. همانطور که قبلا گفتیم مردان در پریود مردانه خونریزی تجربه نمی‌کنند و این محصولات برای جذب قطرات ادرار، جلوگیری از آلوده شدن لباس زیر و مواردی از این قبیل استفاده می‌شوند.

 

مقاله منتخب: پریود در سفر 

 

در ادامه قصد داریم اطلاعات کلیدی در مورد پریود مردانه و چند واقعیت که در مورد آن وجود دارد و می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از آن داشته باشید، بیان کنیم.

 

 1. سطح تستوسترون مردان در پاییز افزایش پیدا می‌کند و در بهار کاهش می‌یابد و این کاهش سطح تستوسترون می‌تواند منجر به عصبانیت، بی‌ثباتی عاطفی و نوسانات خلقی شود.
 2. عدم تعادل هورمونی در مردان باعث ایجاد همان علائمی می‌شود که خانم‌ها هنگام به هم خوردن تعادل هورمونی تجربه می‌کنند. بسیاری از این علائم شبیه به علائم پریود هستند، مانند خستگی، گرفتگی عضلات، افزایش حساسیت و هوس. طبق یک مطالعه، حدود 26 درصد از مردان پریود مردانه را به طور منظم تجربه می‌کنند.
 3. مردان دوره هورمونی دارند که ممکن است مانند چرخه‌های ماهانه خانم‌ها نباشد، اما به هر حال این دوره هورمونی را تجربه می‌کنند. معمولا، سطح تستوسترون صبح‌ها بالاتر و شب‌ها پایین‌تر است.
 4. ایجاد تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به عوارض جانبی سندرم مردانه تحریک‌پذیر کمک کند. همچنین باعث می‌شود هنگام بروز علائم این دوره، بتوانند بهتر آن‌ را مدیریت کنند. یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس مردانی که با این تغییرات هورمونی سر و کار دارند اهمیت دارد. راه‌هایی مانند ورزش کردن، رعایت یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل و سیگار
 5. درمان پریود مردانه وجود دارد، اگر مردان نوسانات زیادی در سطح هورمون تستوسترون تجربه کنند، می‌توانند با مراجعه به پزشک برای درمان آن دارو مصرف کنند.
 6. تحقیقات در این حوزه کامل نیستند و به تحقیقات بیشتری نیاز است. متاسفانه معمولا افراد پریود مردانه را جدی نمی‌گیرند.

پنبه ریز امیدوار است این مقاله پاسخی کامل به سوالات شما داده باشد. در صورتی که سوالی دارید آن را در قسمت نظرات بیان کنید. همچنین خوشحال می شویم در قسمت نظرات دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

نشانه های پریود مردانه چیست؟

می تواند او را عصبانی و ناراحت کند. مردان مبتلا به IMS می توانند بسیار مضطرب، افسرده و دارای عزت نفس پایین باشند.
اگر افسردگی فردی مشکل ساز است، با او صحبت کنید و نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارید. در صورت لزوم، پزشک ممکن است تغییرات رژیم غذایی، توصیه های کاهش استرس، کرم ها/داروهای هورمونی یا سایر درمان ها/داروها را تجویز کند.
اگر پسر شما بسیار حساس است و فکر می کنید ممکن است پریود شده یا از بیماری مقاربتی رنج می برد، به او استراحت دهید.

در صورتی که می خواهید با فاز فولیکولار  آشنا شوید توصیه می شود  این نوشته را مطالعه کنید.

 

درمان پریود مردانه

شاید از دیدگاه ما درک متقابل در این دوران و همچنین تغذیه مناسب می تواند کلیدی ترین نکته در کمک به بهبود پریود در مردان باشد. اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که در ارتباط با این نکات و پریود مردانه مطالعه داشته باشید تا بتوانید برخورد مناسبی انجام دهید. برخی از مواردی که می توان با رعایت آنخا امیدوار به بهبود شرایط بود را در اینجا نام می بریم.

 

 • استراحت
 • آگاهی از شرایط روحی
 • تغذیه مناسب
 • صحبت کردن با یک متخصص

 

برخی از رفرنس های مقاله در سایت زیر موجود می باشد.

https://www.healthline.com/health/do-men-have-periods#Lingering-mood-changes-arent-normal

 

سوالات متداول

در اینجا به بررسی سوالات متداول کاربران که در این متن به آنها پاسخ نداده بودیم می پردازیم:

 

تفاوت بین هورمون های مردانه و زنانه چیست؟

چرخه هورمونی مردان و زنان
سلامت هورمونی زنان در مقابل
هورمون های اصلی جنسی زنانه استروژن و پروژسترون هستند که به این معنی است که هورمون اصلی جنسی مردانه تستوسترون است. با این حال، زنان نیز آن را در مقادیر کم تولید می کنند. به طور مشابه، مردان نیز مقادیر کمی استروژن و پروژسترون تولید می کنند.

 

چه کسی هورمون های مردانه یا زنانه قوی تری دارد؟

دلیل اینکه سطح تستوسترون مردان بیشتر از زنان است این است که بیضه مردان 30 برابر بیشتر از قبل از بلوغ تستوسترون تولید می کند. مردان 15 برابر بیشتر از زنان در هر سنی تستوسترون در گردش دارند

 

چه زمانی تستوسترون در زنان به اوج خود می رسد؟

زنان مقادیر بسیار کمتری دفع می کنند و 70-15 نانوگرم در دسی لیتر طبیعی در نظر گرفته می شود. سطح هورمون های تولید شده در بدن از روز به روز و در طول روز متفاوت است. سطح تستوسترون در صبح به بالاترین حد خود می رسد.

 

چرخه هورمونی مردانه چیست؟

24 ساعت
به جای داشتن چرخه هورمونی یک ماهه مانند زنان، همه مردان هر 24 ساعت یک بار چرخه کامل هورمونی را پشت سر می گذارند. مردان همچنین حدود 10 برابر بیشتر از زنان تستوسترون دارند، بنابراین تعادل هورمونی آنها اغلب به چگونگی تأثیر تستوسترون آنها بستگی دارد.

چرخه هورمون مردانه چقدر است؟

در آن سطح تستوسترون آنها در صبح بالاترین و در شب کمتر است. که اساساً به این معنی است که آنها کاملاً با روز کاری استاندارد هماهنگ هستند.

 

آیا مردی تا کنون پریود شده است؟

اگر لقاح صورت نگیرد، دیواره رحمی ندارند که از طریق واژن به صورت خون از بدن خارج می شود که به آن پریود یا قاعدگی می گویند. «در این تعریف، مردان چنین دوره‌هایی ندارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *