روش‌های درمان PCOS و بهبود علائم آن

Rate this post

در مطلب قبلی در مورد PCOS و علائم آن صحبت شد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این مطلب اینجا کلیک کنید و با PCOS آشنا شوید. در مطلب زیر در مورد روش‌های درمان PCOS صحبت شده است.

روشهای درمان PCOS

نکات مربوط به رژیم و سبک زندگی برای درمان PCOS

درمان این بیماری معمولاً با تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، رژیم مناسب و ورزش شروع می‌شود. از دست دادن فقط ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن می‌تواند به تنظیم چرخه قاعدگی و بهبود علائم کمک کند.

کاهش وزن همچنین می‌تواند سطح کلسترول، خطرات بیماری‌های قلبی و قند خون را کاهش دهد.

هر رژیم غذایی که باعث کاهش وزن می‌شود، می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد. با این حال، برخی از رژیم‌های غذایی ممکن است مزایایی نسبت به رژیم‌های دیگر داشته باشند.

مطالعات مقایسه رژیم‌های غذایی نشان داده است که رژیم‌های کم کربوهیدرات هم برای کاهش وزن و هم برای کاهش سطح انسولین موثر هستند.

رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین (GI پایین) که بیشتر کربوهیدرات‌ها را از میوه، سبزیجات و غلات کامل دریافت می‌کند، بهتر از یک رژیم لاغری به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کند.

۳۰ دقیقه ورزش کردن، به مدت حداقل سه روز در هفته می‌تواند در کاهش وزن خانم‌های مبتلا به PCOS تاثیرگذار باشد. کاهش وزن با ورزش باعث بهبود تخمک گذاری و کاهش سطح انسولین می شود.

رژیم غذایی به همراه ورزش قطعا تاثیرات بهتری خواهد داشت.

درمان‌های رایج دارویی به عنوان یکی از روش‌های درمان PCOS

قرص‌های جلوگیری از بارداری و سایر داروها می‌توانند به تنظیم چرخه قاعدگی و درمان علائم PCOS مانند رشد مو و آکنه کمک کنند. اما بهتر است این داروها با توصیه دکتر مصرف شوند.

مراجعه به پزشک

در این موارد به پزشک مراجعه کنید:

عقب افتادن بیش از حد پریود، در زمانی غیر از بارداری

علائمی مانند رشد مو در صورت و بدن

بیش از ۱۲ ماه تلاش برای بارداری که نتیجه بخش نبوده است

علائم دیابت مانند تشنگی یا گرسنگی بیش از حد، تاری دید یا کاهش وزن غیرقابل توضیح

PCOS می‌تواند چرخه‌ قاعدگی را به هم بریزد بارداری را دشوارتر کند. مقادیر بالای هورمون‌های مردانه نیز منجر به علائم ناخواسته مانند رشد مو در صورت و بدن می‌شود.

تغییر در شیوه زندگی اولین درمانی است که پزشکان برای PCOS توصیه می‌کنند و اغلب این درمان موثر است. کاهش وزن می‌تواند PCOS را درمان کرده و احتمال باردار شدن را افزایش دهد.

رژیم‌های غذایی و ورزش‌های هوازی، دو روش موثر برای کاهش وزن هستند. در صورت عدم موفقیت در تغییر شیوه زندگی، استفاده از داروهای مناسب با تجویز پزشک گزینه جایگزین هستند.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *