دوهفته تاخیر در عادت ماهانه دارم آیا باردارم؟

3.3/5 - (18 امتیاز)

دوهفته تاخیر در عادت ماهانه دارم آیا باردارم؟

خانمی که تاخیر در عادت ماهانه دارد و باردار شده است ممکن است احساس سوزش یا خارش به خصوص در اطراف نوک سینه‌ها وجود داشته باشد. دلیل این امر آن است که هورمون‌های بارداری جریان خون را به سمت سینه‌ها افزایش می‌دهند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، از یک هفته بعد از لقاح، ممکن است حس کنید که سینه‌ها خیلی بیشتر از قبل حساس هستند. سوتینی که از قبل استفاده می‌کردید حالا برای شما راحت نیست. اما درد در ناحیه سینه‌ها معمولا سه تا چهار هفته بعد از لقاح آغاز می‌شود.
یکی دیگر از نشانه‌های بارداری تغییر رنگ واژن است. به طور معمول،‌ رنگ واژن صورتی است اما با پیشرفت بارداری تیره‌تر شده و به رنگ بنفش-قرمز در می‌آید. دلیل این امر نیز افزایش جریان خون به سمت واژن است. بارداری همچنین احتمال ابتلا به برفک واژینال را افزایش می‌دهد. اگر چه این عارضه برای بچه شما در شکم خطرناک نیست اما حتما با پزشک خود در این خصوص مشورت نمایید.

آیا لکه بینی واژینال، به معنی باردار شدن است؟
خیر، ضرورتا این گونه نیست. ممکن است لکه صورتی یا قهوه‌ای مشاهده کنید. خیلی معمول است که در هفته 6 تا 7 بارداری، لکه بینی یا خونریزی ملایم رخ دهد.
آیا در هفته دوم بارداری، خانم باردار باید ویار داشته باشد؟
در هفته های اول بارداری، بیشتر، اشتهای خانم باردار برای خوردن غذا تغییر می‌کند تا اینکه ویار داشته باشد.
دهان معمولا طعم آهن را دارد و نسبت به بوی غذا حساس می‌شوید. هورمون پروژسترون بارداری، ممکن است باعث شود احساس گرسنگی بیشتری بنمایید هر چند که قبل از عادت ماهانه نیز دقیقا به دلیل افزایش پروژسترون احساس گرسنگی شما افزایش می‌یابد. بیشتر احتمال می‌رود که اشتهای شما کم شود به خصوص اگر به دلیل ناخوشی صبحگاهی، احساس بیماری می‌کنید.

گاهی تحمل برخی خوراکی‌ها که قبلا از خوردن آنها لذت می‌بردید برای شما سخت می‌شود. مثلا ممکن است دیگر تمایلی به خوردن قهوه، چای، غذاهای سرخ شده و تند و تخم مرغ نداشته باشید.
چه موقع ناخوشی صبحگاهی آغاز می‌شود؟
ناخوشی صبحگاهی در موارد نادر، دو هفته بعد از لقاح نمایان می‌شود اما معمولا از حدود هفته ششم بارداری خود را نشان می‌دهد. ناخوشی صبحگاهی به معنای داشتن حالت تهوع است که می‌تواند با استفراغ همراه شود. اغلب وقتی که به پایان سه ماهه اول بارداری نزدیک می‌شوید ناخوشی صبحگاهی خود به خود برطرف می‌شود.

آیا در مراحل اولیه بارداری، میزان انرژی فرد تغییر می‌کند؟
معمولا از همان ابتدای بارداری به دلیل آنکه بدن برای میزبانی بچه آماده می‌شود، احساس خستگی وجود دارد. این وضعیت غالبا تا هفته دوازدهم بارداری ادامه پیدا می‌کند.
آیا در هفته دوم بارداری، انجام تست بارداری ممکن است؟
در هفته دوم شاید این گونه باشد. اما مطمئن‌ترین نشانه بارداری، به تاخیر افتادن عادت ماهیانه است. وقتی از تست بارداری بهترین نتیجه را می‌گیرید که قبل از موعد عادت ماهانه انجام نشده باشد. اگر عادت ماهانه به تاخیر افتاده و جواب تست بارداری منفی است چند روز بعد مجددا بررسی نمایید. اگر قاعدگی شما نامنظم است شاید برای تست بارداری کمی زود بوده باشد.

مثبت حاملگی یـا ظـهور یـک سـری عـلائـم ایـن اطـمینان حاصل گردد.

اگر تصور میکنید که باردار هستید، امیدواریم ایـن لـسیـت کـه شـامـل متـداولترین نشانه های حاملگی می بـاشـد، پاسخ سؤال شما را بدهد.
بخاطر داشته باشید که همه زنان با هم تفاوت داشـتـه و در نتیجه ممکن است هیچ یک (یا برخی) از این علائــم را تجربه نکنند:
۱) درد سینه و نوک سینه
هنگام حاملگی تقریبا سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سینه و نوک سینه خود می شـوید (وقتـی قاعدگی حدود یک هفته دیر می گردد). همچنین ممکن است متورم شوند — همانند نزدیک شدن به زمان قاعدگی.
۲) لک دیدن خفیف یا گرفتگی عضلات شکم
اگر باردار باشید، لکه های خفیف صورتی رنگ در زمان تشکیل جنین می تـوانـد نمایان گردد –وقتی که جنین در داخل پوشش رحم قرار میگیرد. این تقریبا هشت تا ده روز بعد از تخمک گذاری روی می دهد، کمی زودتر از رسیدن موعد قاعـدگی.
مـعـمولا می توان خونریزی ناشی از تشکیل جنین را از قاعدگی معمولی تشخیص داد: اگر کمی زود تر از زمان مورد انتظار رخ دهد، اگر خفیف و اندک و به صـورت لـک باشد، مایل به رنگ صورتی بـاشد (نه قرمز و غلیظ همانند قاعدگی معمولی) و از الگوی یک قاعدگی نـرمـال پـیـروی نکند(خفیف، به تدریج شدید و سپس دوباره خفیف).

گرفتگی عضلات شکم نیز میتواند در مراحل آغازین بارداری شایع باشد. وقتی که رحم حالت متوسط خود را بدست آورده و در سه ماهه دوم توسط استخوان لگن خاصره بهتر نگهداری می شـود، بـدن هـمـانند زمان قاعدگی مستعد گرفتگی و درد عضلات شکم میگردد.
۳) تیره شدن دور نوک سینه
در دوران اولیه حاملگی نزدیک زمان قاعدگی ممکن است دور نوک سیـنـه (بخـش تـیره تری که نوک سینه را احاطه کرده) تیره تر و قطور تر گردد. گفته می شـود کـه رنــگ تـیره تر دور نوک سینه به نوزاد در یافتن نوک سینه بـرای شـیـر خـوردن کـمـک مـی کـنـد. همچنین ممکن است رگهای سینه نمایانتر شده و برامدگی های کـوچکی که در اطراف نوک سینه قرار دارند بزرگتر شده و تعدادشـــان افزایش یابد بطور متوسط بین ۴ تا ۲۸ عدد به ازای هر سینه.

۴) خستگی مفرط
در صـورت حـامـلـگی، یکی از شایع ترین علائم در هشت تا ده هـفـتـه اول خسـتـگی و فرسودگی می بـاشد. وقتـی باردار میشوید، بدن شما دچار یک سری تغییرات متابولیک مهم می گـردد. تمامی بخشهای بدن باید خود را برای فرایند رشد یک کودک آماده کنند. برای اغلب زنان، خستگی بعد از هفته دوازدهم بارداری از بین میرود.
۵) حالت تهوع و استفراغ
اگر باردار باشـید، مـمـکن اسـت خـیـلی سـریع یـک هفـته بعد از عمل لقاح متوجه حالت تهوع و ناخوشی صبحگاهی گردید. حالت تهوع میتواند هر زمانی اتفاق بیفتد روز یا شب.
۶) ادرار مکرر
زمانیکه قاعدگی به مدت یک تا دو هفته به تاخیر می افتد، ممکن است مـتـوجـه شویـد که بیشتر از حد معمول ادرار میـکنیــد. این به آن دلیل است که کودک در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار وارد می آورد.

۷) یبوست
ممکن است در روزهای اولیه بارداری متوجه تغیر در اجابت مزاج خـود گردید.
هورمونهای اضافی تولید شده در حین حاملگی، باعث میگردد روده کارایی خود را از دست بدهد.
۸) افزایش دمای طبیعی بدن
اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان مقرر قاعدگی بالا ماند
و به مـیزان قبل از تخمک گذاری تقلیل نیافت،
احتمال حاملگی بسیار افزایش می باید.
هنگامی که شما حامله میشوید، تخمک در لوله های رحم
(محل رشد جنین) بارور میـگردد.
در ایـن هنگام است که بدن شما نهـــایتا میتواند تشخصی دهد
که شما حامله هستید. وقتی هورمون hCG ترشح می شـود،
زنـان مـعـمولا بـرای بـار سـوم یـک افـزایش دما احساس میکنند
که به اندازه تغییر دمای اولیه نیست،
اما در خلال یک هفته تا ۱۲ روز بعد از اولین افزایش دمای مربوط
به تخمک گذاری میتوان آن را مشاهده نمود.

۹) قطع قاعدگی
این میتواند اولین نشانه حاملگی بشمار آید بـخصوص
اگر روال قاعدگی شما بـصـورتـی منظم بوده باشد.
این نشانه بـه همـراه نشـانـه های مثـبـت دیـگر مـمکن است
بارداری شما را به اثبات برساند.
۱۰) تست حاملگی مثبت
اگر قاعدگی شما حداقل یک روز دیر شد، و آماده اید کـه حـقـیقت را بدانید،
ممکن است بـخواهـید یک تست حاملگی خانگی را انجام دهید.
تست حامـلگـی ادرار می تـوانـد در فاصله ۱۰ تا ۱۴ روز
بعد از عـمـل لقـاح دقــیق عمل نماید.

اگر نمیتوانید تا موعد قاعدگی صبر کنید،
تست حاملگی خونی می تـواند در فاصله ۸ تا ۱۰ روز بعد از عمل لقاح دقیق عمل نماید.
بخاطر داشته باشید که تسـت هـای حـاملـگی
(حتـی تسـت خـونـی) ۱۰۰ درصد بدون خطا و اشتباه نیـستـند.
اگـر نتـیـجـه تـست شـما مـنفی بـود و باز احساس حاملگی نمودید،
یک هفته بعد تست را تکرار کرده و با پزشک خود درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *