تقویم قاعدگی

Rate this post

  تقویم قاعدگی

تغییرات هورمونی در طی سیکل ماهانه، تغییرات بدنی بسیاری را به دنبال دارد. این تغییرات شامل موارد زیر است :
 • تغییر در میزان ترشحات واژینال
 • افزایش و کاهش در میزان حرارت بدن
 • دل پیچه
 • درد
 • تغییرات خلق وخو

برای اینکه علائمی چون درد و دلپیچه را به خوبی بشناسیم بهتر است دورۀ قاعدگی خود وعلائم آنرا در یک تقویم ثبت نمایید. به این ترتیب می توانید زمان قاعدگی بعدی را حدس زده، تغییرات بدنی خود را کشف نموده و علائم قبل و یا در حین زمان قاعدگی را دنبال نمایید. علاوه بر این وقتی شما به پزشک مراجعه می کنید احتمالا تاریخ آخرین قاعدگی شما را سوال خواهد کرد، به این ترتیب آمادۀ پاسخ گویی به سوالات او خواهید بود.
دلیل خوب دیگری برای ثبت دورۀ قاعدگی این است که شما مسلما دوست ندارید هنگامی که قاعده هستید برای ویزیت نزد دکتر بروید. بعضی از تست ها مثل پاپ اسمیر هنگامی می توانند انجام شوند که خون ریزی وجود نداشته باشد. به همین دلیل مهم است که بدانید زمان قاعدگی شما چه موقع است. به طور کلی ثبت زمان قاعدگی به شما برای کنترل سلامت دستگاه تناسلی خود و کشف ریتم بدنتان کمک می کند.

نکات مفید

دنبال کردن علائم قاعدگی در یک دورۀ یک ماهه کار آسانی است و تنها شرط آن این است که ثبت حالات مختلف را فراموش نکنید. روز اول قاعدگی را ثبت کنید. همچنین به یاد داشته باشید که زمان بروز دلپیچه، تغییرات خلقی، تغییر میزان ترشحات واژینال، درد نابهنگام و یا هرگونه تغییرات غیر طبیعی دیگر را نیز یادداشت نمایید. به زودی الگوی مشخصی شکل خواهد گرفت و امکان تطبیق دادن بعضی از علائم با قاعدگی به وجود می آید. اگر می خواهید زمان دقیق بروز علائم قاعدگی را بشناسید، تغییرات دمای بدن را ثبت نمایید.
بیشتر متخصصین زنان نموداری دارند که به این منظور قابل استفاده است. داشتن یک درجۀ تب دیجیتالی می تواند کمک بزرگی باشد. هنگام برخاستن از خواب بعد از یک خواب خوب و کامل وقبل از اینکه از تخت خارج شوید دمای بدن خود را اندازه بگیرید. هنگام تخمک گذاری دمای بدن بین 2/0 تا 5 /0درجه سانتیگراد بالا می رود. اگر در این زمان باردار نشوید دمای بدنتان هنگام نزدیک شدن به زمان قاعدگی بعدی وقتی که میزان هورمون های استروژن و پروژسترون پایین می آید، دوباره به حالت قبل بر می گردد. ولی اگر باردار شوید درجه حرارت بدن شما به مدت 16 روز بعد از تخمک گذاری بالا باقی خواهد ماند.
در حالی که الگوی قاعدگی خود را دنبال می کنید، سوالات زیر را به یاد داشته باشید چون ممکن است دکتر این سوالات را از شما بپرسد:

قاعدگی شما چقدر به طول می انجامد؟

تعداد روزهای قاعدگی خود را در تقویم ثبت نمایید. روز اول قاعدگی شما در حقیقت روز اول سیکل ماهانه نیز محسوب می شود. وقتی شروع به ثبت سیکل ماهانۀ خود بنمایید الگوی مشخصی را مشاهده خواهید نمود. یک سیکل نرمال بین 21 تا 35 روز به طول می انجاند.

شدت خونریزی شما تا چه حد است؟

اگر مدتی است که قاعده می شوید پس حتما میزان و شدت خونریزی خود را می شناسید. پس به دنبال موارد غیر عادی مانند خونریزی بسیار کم، بسیار شدیدو یا تغییر در رنگ و بافت ترشحات مثل لختۀ خون باشید. اگر طول دوران خونریزی، میزان خونریزی و یا نوع آن به نظرتان غیر طبیعی آمد، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

سایر علائم

به ترشحات غیر طبیعی واژن در طول ماه توجه کنید. در روزهای میانی سیکل ممکن است ترشحات غلیظ و چسبناک مشاهده نمایید که کاملا طبیعی است و نشان دهندۀ زمان تخمک گذاری است. سایر علائمی که اطلاعات مهمی را در اختیار شما و پزشکتان قرار میدهند شامل موارد زیر است:

 • تغییر در طول دورۀ خونریزی
 • مدت زمان و میزان خونریزی، مثل لکه بینی در زمان بین دو قاعدگی.
 • سیکل قاعدگی نا منظم
 • هرگونه تغییر در میزان و یا رنگ ترشحات واژینال، مخصوصا اگر با خارش و بوی غیر طبیعی همراه باشد.
 • خشک بودن واژن
 • هرگونه درد در ناحیۀ لگن که می توند به قاعدگی مربوط باشد یا نباشد.
 • افسردگی، تغییرات خلقی و تحریک پذیری

به محض مشاهدۀ علائم غیر طبیعی با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *