Rate this post

تعداد زوج‌های نابارور کشور به قریب ۵ میلیون افزایش یافت

 

چند سالی است ارائه آمارهای ضد‌ونقیض درباره ناباروری و کاهش رشد جمعیت همچنین بحث بر سر افزایش جمعیت بالا گرفته است.
به گزارش سلامت نیوز، همشهری نوشت: بسیاری از مسئولان دولتی و کارشناسان از نگرانی برای کشور به‌دلیل رشد منفی جمعیت می‌گویند و زوجین را به فرزندآوری تشویق می‌کنند. در همین میان اما بسیاری از زوجین که خواهان داشتن فرزند هستند متوجه می‌شوند یکی از آنها یا گاهی هر دو دارای موانعی بیولوژیک برای باروری طبیعی هستند. آمارها نشان می‌دهد این قشر کم هم نیستند و این در حالی است که داشتن فرزند نخستین خواسته هر زوج و حق هر خانواده است. حالا در سال‌جاری اما زنگ‌های خطر ناباروری با اعلام تعداد قریب به 5میلیون زوج نابارور در حالی در کشور توسط رئیس انجمن علمی جنین‌شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران به‌صدا درآمده است که این انجمن برای دومین سال پیاپی کمپین کمک به بیماران نابارور را به‌مدت 3روز در هفته پایانی اردیبهشت‌ماه امسال برگزار خواهد کرد.
دکتر محمدمهدی آخوندی، رئیس انجمن علمی جنین‌شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران در گفت‌وگو با همشهری در این‌باره گفت: با استناد به آمار سال1395، سرشماری نفوس و مسکن و بررسی‌های حدود 24میلیون و 200هزار جمعیت خانوار کشور و آمار 20درصدی ناباروری، میزان زوج‌های نابارور کشور قریب به 5میلیون زوج است؛ درصورتی‌که نیمی از آنها نیازمند خدمات پیشرفته لقاح خارج رحمی هستند، حداقل 5. 2میلیون زوج نابارور باید از این امکان استفاده کنند و این در حالی است که ظرفیت مراکز درمان ناباروری کشور توان انجام بیش از 50هزار سیکل درمان ناباروری را ندارند.

.

 

آخوندی درباره برپایی کمپین حمایت از زوجین نابارور از سوی انجمن علمی جنین‌شناسی با بیان هدف برگزاری این کمپین افزود: اقدام ابتکاری انجمن علمی جنین‌شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران، همزمان با برگزاری کنگره تولیدمثل در سال1395، در برپایی کمپین کمک به زوجین نابارور، در دسترس قرار دادن امکانات تشخیصی و مشاوره‌ای مراکز پیشرفته لقاح خارج رحمی سراسر کشور به‌مدت یک روز برای زوج‌های ناباروری است که تاکنون امکان بررسی علل و نحوه درمان خود را نداشته‌اند. همچنین در هفته پایانی اردیبهشت‌ماه امسال، انجمن علمی جنین شناسی مجددا کمپین کمک به بیماران نابارور را به‌مدت 3روز برگزار خواهد کرد.
رئیس کمپین کمک به زوجین نابارور در ادامه گفت: البته زوجین نابارور می‌توانند با مراجعه به سایت https://barvari.org امکان ثبت‌نام و بهره‌گیری از بررسی و مشاوره رایگان علت ناباروری و نحوه درمان خود را داشته باشند. متخصصان درمان ناباروری و سلامت باروری تلاش خواهند کرد در زمینه اطلاع‌رسانی در مورد درمان‌های پیشرفته ناباروری، حفظ بارداری و داشتن فرزند سالم به‌نحو شایسته‌ای همکاری کنند.
.

 

دکتر محمدرضا نوروزی، عضو هیات مدیره انجمن علمی تخصصی ناباروری هم در این باره گفت: ما هنوز مرکز ثبت اطلاعات برای زوج‌های جوان نابارور نداریم این یکی از نقایص ماست و زوج‌های نابارور زمانی که معمولا به مراکز درمان ناباروری مراجعه می‌کنند عموما مورد بررسی و ثبت اطلاعات قرار می‌گیرند . این در حالی است که بسیاری از زوج‌های نابارور ما ممکن است امکان مراجعه به مراکز درمان ناباروری را نداشته باشند و این امر به‌خصوص با توجه به مسائل فرهنگی‌ای که وجود دارد بسیار چشمگیر است. چرا که این زوج‌ها معمولا سعی می‌کنند مسئله ناباروری را پنهان کنند.
اما موضوع دیگر هزینه‌های بالای درمان ناباروری به نسبت درآمدهای افراد است که باعث می‌شود
موارد ناباروری هم ثبت نشود این امر موجب شده
که انجمن‌های علمی و پزشکانی که در امر درمان ناباروری فعال هستند کمپین‌های متعددی را به‌وجود بیاورند
که زوج‌های نابارور را تشویق به پیشگیری و درمان کنند
و در صورتی که روش‌های درمانی در زوج‌های نابارور قدم به قدم و بطور صحیح اجرا شود
قابلیت این را دارد که تا حدود 90درصد زوج‌های نابارور برایشان امکان درمان ناباروری فراهم شود
پس تشویق زوج‌های نابارور و فراهم‌آوردن امکان درمان اهمیت زیادی دارد.
 

ناباروری قابل درمان است

 
دکتر محمدرضا نوروزی، عضو هیات مدیره انجمن علمی تخصصی ناباروری:
آمارهای جهانی‌ نشان می‌دهد 15درصد از زوج‌های جوان از مشکلی به نام ناباروری رنج می‌برند.
تحقیقاتی که در ایران انجام شده، شیوع ناباروری در ایران را بین15تا 20درصد اعلام کرده‌اند
که متوسط آن با آمارهای جهانی تطبیق دارد. یعنی در کشور ما که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت می‌شود،
حدود 150هزار زوج، به زوج‌های نابارور اضافه می‌شود.
تخمین‌ها از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد حدود 3میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد
و سالانه این عدد در حال افزایش است
و اگرچه درمان‌های ناباروری باعث می‌شود که بسیاری از زوج‌های نابارور بتوانند
وارد مرحله درمان شوند اما هنوز در کشور ما میزان درمان و پاسخ به درمان از میزانی که به جمعیت ناباروراضافه می‌شود
از نسبت کمتری برخوردار است بنابراین ما شاهد افزایش زوج‌های نابارور هستیم.
البته هم‌اکنون حدود 60مرکز ناباروری در کشور به ارائه خدمات درمان ناباروری می‌پردازند
که این موضوع اعم از درمان‌های ساده و پیچیده مانند IVF
و میکرو اینجکشن است و نکته این است که درمان ناباروری با هزینه‌های بالایی همراه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.